Chapter 8. Beefing Up Exports

EIA Activity: Beefing Up Exports

Click on the links on the right to answer the following questions.

  1. Question

    Use Link 1 to answer the following question. True or False: For the week ending October 17th, 2014, bone-in ribeye in the United States cost $8.25 per pound.

    A.
    B.

  2. Question

    Use Link 2 to answer the following question. Over the last five years, beef prices were highest during which of the following years?

    A.
    B.
    C.
    D.

  3. Question

    True or False: U.S. Beef prices are measured in terms of U.S. dollars per Pound.

    A.
    B.

  4. Question

    True or False: Beef is described in terms of Australian and New Zealand 85% lean fores.

    A.
    B.

  5. Question

    What is your favorite cut of beef? Why?

    Your response will be graded by your instructor.
    What is your favorite cut of beef? Why?
  6. Question

    What is the most amount of money you would ever pay for a steak at a restaurant? Explain.

    Your response will be graded by your instructor.
    What is the most amount of money you would ever pay for a steak at a restaurant? Explain.
  7. Question

    Could you live without eating beef? Explain.

    Your response will be graded by your instructor.
    Could you live without eating beef? Explain.

<<Settings>> [suggested defaults are bold]

  • Point per question: 1pts for short answer 1pts for multiple choice
  • number of attempts on quiz as a whole: 1 or unlimited?
  • set which score reports to Gradebook: first, most recent, highest, or average
  • Randomize answers (for multiple choice questions only)? Yes or no